0_Спорт.ПорталОстанато

Поп Ацев се врати на маратонските трки

Најдобриот македонски маратонец и двократен победник во ФИНА Светскиот куп за отворени води, Евгениј Поп Ацев го имаше својот прв настап после една и пол година.

Скопје, 14 март 2021 (МИА) – Најдобриот македонски маратонец и двократен победник во ФИНА Светскиот куп за отворени води, Евгениј Поп Ацев го имаше својот прв настап после една и пол година.

Тој вчера настапи на првата трка од ФИНА/ЦНСГ Светската серија на маратони од 10 км. која се одржа во Доха, Катар. Поп Ацев го освои 53. место со време 1 час 59 минути и 47 секунди.

На трката учествуваа 99 пливачи, од кои 66 мажи и 33 жени.

Победник кај мажите е Марк Антоан Оливие од Франција, додека кај жените Ана Марсела Куња од Бразил.

Следната трка од ФИНА Серијата е закажана за 9 мај на Сејшели. Оваа година серијата брои вкупно 10 трки. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close