БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Помпео во Грција на средби со Мицотакис и Денедиас

За да се обноват заедничките заложби за унапредување на безбедноста, мирот и просперитетот во Источниот Медитеран, но и за одбележување на најсилните американско – грчки односи во последните децении, како што соопштуваат од Стејт Департментот, американскиот државен секретар Мајк Помпео ќе ја посети Грција, а утре и задутре, во Солун и на Крит, ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Никос Дендиас и премиерот Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close