BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Pompeo: SHBA-ja është kundër krijimit të pushtetit paralel në Afganistan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë kundër çdo përpjekje për krijimin e qeverisë paralele në Afganistan, deklaroi dje sekretari shtetëror amerikan, Majk Pompeo.

Uashington, 10 mars 2020 (MIA) – Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë kundër çdo përpjekje për krijimin e qeverisë paralele në Afganistan, deklaroi dje sekretari shtetëror amerikan, Majk Pompeo.

Ai këtë e deklaroi disa orë pasi presidenti Ashraf Gani dhe kundërshtari kryesor i tij, Abdulla Abdulla, i cili refuzon të pranojë atë, në të njëjtën kohë realizoi ceremoni për inaugurim.

“Ne fuqishëm e kundërshtojmë çdo përpjekje për të krijuar qeveri paralele dhe për të përdorur forcë në zgjidhjen e mospajtimeve politike”, tha Pompeo.

Gjatë kohës së inaugurimit të Gani, u zhvillua një sulm raketor, për të cilën mori përgjegjësi Shteti Islamik. bs/

Таг
Back to top button
Close
Close