Svet.SlajderСветСвет.Портал

Помпео се закани со санкции за секоја продажба на оружје за Иран

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека продажбите на оружје за Иран ќе ги прекршат резолуциите на ОН и ќе доведат до санкции. Тоа се случува откако Техеран објави дека завршило долгогодишното ембарго на ОН за трговија на оружје со Иран.

Back to top button
Close
Close