СветСвет.Портал

Помпео: Израел треба да одлучи дали ќе го анектира Западен Брег

Американскит државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека Израел треба да одлучи дали ќе изврши анексија на делови од окупираниот Западен Брег, како што вети израелскито премиер Бенјамин Нетанјаху

Вашингтон, 24 јуни 2020 (МИА) – Американскит државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека Израел треба да одлучи дали ќе изврши анексија на делови од окупираниот Западен Брег, како што вети израелскито премиер Бенјамин Нетанјаху.

Помпео истакна дека одлуката за проширување на суверенитетот на Израел е на Ерусалим.

Советниците на американскиот претседател Доналд Трамп вчера почнаа разговори дали да му дадат „зелено светло“ на Нетанјаху за анексија, а тоа го осудија Палестинците и арапските сојузници на САД. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close