Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Помпео: Грција столб на стабилност и просперитет во Источниот Медитеран  

Ние, Американците, ја гледаме Грција како вистински столб на стабилност и просперитет во Источниот Медитеран, рече државниот секретар на САД Мајк Помпео по средбата на Крит со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, средба на која разговарале за билатералните односи, за кои двајцата рекоа дека никогаш до сега не биле толку блиски и продуктивни, околу економската соработка во регионот, енергетиката, ситуацијата во Источниот Медитеран, како и билатералната одбранбена соработка, јави дописничката на МИА од Атина.

Back to top button
Close
Close