0_Магазин.ПорталДомЕвропа

Полска сака да го купи летниковецот на Марија Кири во Париз

Полскиот научник Марија Склодовска-Кири и нејзиниот сопруг Пјер го користеле имотот како летна куќа меѓу 1904 и 1906 година, но Мари се откажала од неа кратко откако Пјер загинал во сообраќајна несреќа.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close