ОпштествоПолитика

Положани: Охридскиот договор носи стабилност, мир и прогрес

Мирот, прогресот, достигнувањата почнуваат од Охридскиот договор, изјави ректорот на Универзитетот „Мајка Тереза" Скопје, Азис Положани, на теркалезната маса по повод одбележување на 20-годишнината на Охридскиот договор. Тој истакана дека овој договор бил испровоциран од одбивањето на тогашната политичка класа за градење на еден устав кој ќе ги рефлектираше и хармонизираше правата на заедниците.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close