0_Спорт.ПорталКошарка

Пол Пирс: Во денешната НБА, би постигнал 50 поени по натпревар

Поранешниот кошаркар на Бостон Селтикс, а сега НБА стручњак, Пол Пирс тврди дека сериозно би го подобрил својот просечен учинок доколку играше во денешната лига.

Орландо, 12 септември 2020 (МИА) – Поранешниот кошаркар на Бостон Селтикс, а сега НБА стручњак, Пол Пирс тврди дека сериозно би го подобрил својот просечен учинок доколку играше во денешната лига.

  • Сите знаеме дека во денешната НБА, правилата ги фаворизираат напаѓачите. Јас би просечно 50 поени по натпревар, изјави Пирс.

Просечниот учинок на Пирс за 19 години во НБА е 19,7 поени. Во сезоната 2005/06, тој стигна до просек од 26,8 поени по натпревар. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close