Дописници МКДОпштински вести

Подигнато нивото на езерото Козјак над еден метар

Врнежите од дожд кои со зголемен интензитет последниве три седмици беа присутни во земјава, целосно ги наполнија речните корита, што се одрази и врз порастот на нивото на повеќето вештачки акумулации во земјава, кои поради долготрајната суша речиси целосно се испразнија, а најтипичен пример беше најголемото вештачко езеро Козјак каде нивото се спушти за повеќе од 30 метри.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close