Svet.SlajderБалкан

Почнува тридневната расправа за доверба на новата грчка Влада

Со обраќање на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, попладнево во Парламентот почнува тридневната расправа за гласање доверба на новата влада на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина, 20 јули 2019 (МИА) – Со обраќање на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, попладнево во Парламентот почнува тридневната расправа за гласање доверба на новата влада на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Премиерот и министрите ќе ја претстават нивната програма, а се очекува свои обраќања да имаат и лидерите на останатите политички партии, како и пратеници.

Претставувањето на владината програма ќе заврши в понеделник на полноќ со гласање доверба на владата, а на гласањето ќе му претходи говор на Мицотакис и на лидерите на партиите. ср/гт/

Таг
Back to top button
Close
Close