0_Магазин.ПорталСцена

Почина Тери Џоунс, ѕвездата на „Монти Пајтон“

Тери Џоунс, ѕвездата на „Монти Пајтон“ почина во 77. година во животот, јави Би Би Си. 

Лондон, 22 јануари 2020 (МИА) – Тери Џоунс, ѕвездата на „Монти Пајтон“ почина во 77. година во животот, јави Би Би Си.

Во последните моменти од животот, покрај него била сопругата Ана.

Монти Пајтон е името на светски познатата група британски комичари, составена од Грејам Чепман, Џон Клиз, Тери Гилијам, Ерик Ајди, Тери Џоунс и Мајкл Пелин.

Заедно снимија четири филма, неколку музички албуми и театарски претстави. ссм/

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close