0_Магазин.ПорталСцена

Почина полскиот композитор Кшиштоф Пендерецки

Светски познатиот полски композитор Кшиштоф Пендерецки почина денеска на 86 години, по долга и тешка болест.

Варшава, 29 март 2020 (МИА) – Светски познатиот полски композитор Кшиштоф Пендерецки почина денеска на 86 години, по долга и тешка болест.

Неговата смрт не е поврзана со коронавирусот.

– Иако личноста која се грижеше за него беше позитивна на коронавирусот, резултатот од неговиот тест беше негативен, изјави неговата ќерка Беата.

Пендерецки е најмногу познат по делото „Тужбалица“, посветено на жртвите од Хирошима, и „Пасија по Лука“.

Тој е познат по музиката што ја компонираше за филмови, како што се „Егзорцист“ на Фриткин, „Сјаење“ на Кјубрик, „Диви во срцето“ и „Внатрешна империја“ на Линч, „Катин“ на Вајда…

Добитник е четири греми награди, последната во 2016 година.

Таг
Back to top button
Close
Close