0_Спорт.ПорталSport.SlajderРезултатиФудбал

По три децении Наполи победи во првиот дуел од полуфинална пресметка во полуфиналето од Купот на Италија

Наполи го совлада Интер со 1:0 синоќа на гостински терен во полуфиналето од фудбалскиот Куп на Италија. За клубот од Неапол, ова е прва победа по 29 години во првата полуфинална средба. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас го одигра целиот натпревар за победничката екипа.

Милано, 13 февруари 2020 (МИА) – Наполи го совлада Интер со 1:0 синоќа на гостински терен во полуфиналето од фудбалскиот Куп на Италија. За клубот од Неапол, ова е прва победа по 29 години во првата полуфинална средба. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас го одигра целиот натпревар за победничката екипа.

Реваншот е на 5 март во Неапол.

Од 1991 година, Наполи играше пет пати во полуфиналетофиналето, три пати загуби , а два пати одигра нерешено.

Наполи има пет трофеи во Копа Италија – во сезоните 1961/62, 1975/76, 1986/87, 2011/12, 2013/14.

Во второто полуфинале вечер од 20:45 часот Милан е домаќин на Јувентус. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close