0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderДописници СветПолитика

По повод нашето учество на ЕУРО2020, Дендиас преку писмо до Османи бара целосно спроведување на Договорот од Преспа

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, по повод учеството на Северна Македонија на Европското фудбалско првенство, испратил писмо до неговиот колега Бујар Османи, во кое бара целосна и доследна имплементација на Договорот од Преспа, но и употреба на кратенката „НМ“ или „РНМ“ наместо „МКД“, брифираат грчки дипломатски извори, јави дописничката на МИА од Атина.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close