0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

По НАТО интеграцијата нема поголем предизвик од членството во ЕУ, смета Димитров

Јас заедно со мојот тим ќе дадеме се од себе за нашата држава да стане просперитетна европска демократија во која ќе владее правото со која сите ќе се гордееме потполно свесни за сите пречки и предизвици што ги има и што допрва ќе се појавуваат и надвор и дома од центри на моќта кои не им одговара ниту нашата борба, ниту нашата цел. Но, оваа е нашата битка, ова е должноста на нашата генерација и за мене како човек кој целата кариера ја посвети на заокружување на двете клучни цели од македонското осамостојувања НАТО-членство и европската интеграција сега кога првата ја постигнавме рамноправна држава членка на НАТО нема поголем предизвик од исполнување на втората цел, порача денеска вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров.

Back to top button
Close
Close