Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

По 493 дена Белгија конечно успеа да состави федерална Влада

По 493 дена преговори и неуспешни коалициски обиди, утрово е обелоденет договор помеѓу партиите што ќе ја формираат идната федерална влада на Белгија, на нејзино чело би требало да застане фламанскиот Либерал Александер Де Кро, јави дописничката на МИА од Брисел.

Back to top button
Close
Close