0_Web_Актуелно0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Пленковиќ очекува деблокирање на стартот на преговорите со Скопје и Тирана

Хрватска на самитот во Загреб во мај годинава ќе посвети особено внимание на деблокирање на почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, претставувајќи ги приоритетите на хрватското претседателство со ЕУ, на состанокот на претседателите на комисиите за европски прашања на парламентите на земјите членки на ЕУ.

Загреб, 20 јануари 2020 (МИА) – Хрватска на самитот во Загреб во мај годинава ќе посвети особено внимание на деблокирање на почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, претставувајќи ги приоритетите на хрватското претседателство со ЕУ, на состанокот на претседателите на комисиите за европски прашања на парламентите на земјите членки на ЕУ.

На Самитот во Загреб, Пленковиќ изјави дека особено внимание ќе биде посветено на деблокирање на ситуацијата во која се Северна Македонија и Албанија на Европскиот совет во октомври.

– Отвореноста на Европа, како во 90-тите години, никогаш повеќе нема да се повтори. Сега имаме внимателно дизајниран процес на проширување, изјави Пленковиќ.

Хрватскиот премиер, посочи дека „не е фер“ што Северна Македонија е „на чекање“ за отворање на пристапните преговори и по промената на името и уставот. аа/са/

Back to top button
Close
Close