СветСвет.Портал

Племенските водачи во Намибија одбија 1,1 милијарди евра надомест од Германија

Лидерите на етничките групи Хереро и Нама го отфрлија договорот предложен од Германија, која призна дека злосторствата на германските колонијалисти пред повеќе од сто години во денешна Намибија биле геноцид. Советот на племенски лидери бара да се одложи планираното потпишување на договорот меѓу двете земји.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close