БизнисБизнис.ПорталДописници МКДЕкономија

Планот за есенската сеидба во поширокиот велешки регион реализиран 100 отсто, посевите добро напредуваат

Земјоделците во поширокиот велешки регион, во кој се вклучени Општина Велес, Градско и Чашка, во есенската сеидба засеаја житни култури - јачмен на околу 4 илјади хектари, пченица на околу 900 хектари, р’ж на околу 150 хектари, тритикале на 70 хектари, и фуражни култури - сточен грашок на 30 хектари, со што предвидениот план е  реализиран 100 отсто, информира за МИА Зоран Наковски, раководител на ПЕ на МЗШВ во Велес. Додаде дека последните врнежи поволно влијаат на есенските посеви кои добро напредуваат.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close