0_Спорт.ПорталФудбал

Пирло се чувствува релаксиран пред своето деби во Лигата на шампионите како тренер

Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло не чувствува психолошки притисок пред неговиот деби натпревар како тренер во Лигата на шампионите против Динамо Киев.

Киев, 20 октомври 2020 (МИА) – Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло не чувствува психолошки притисок пред неговиот деби натпревар како тренер во Лигата на шампионите против Динамо Киев.

  • Јас сум секогаш смирен. Не може да има напнатост – повеќе не играм. Нека оваа напнатост се пренесе кај играчите кои влегуваат на теренот. Првиот натпревар во Лигата на шампионите е најважен. Затоа, многу е важно да се победи. Размислуваме само за ова, изјави Пирло.

Тој исто така призна дека му е благодарен на тренерот на украинскиот тим, Мирчеа Луческу.

  • Мирчеа Луческу е мојот прв тренер кој ме донесе во фудбалот на возрасните на возраст од 15-16 години. Имам многу спомени од него. Јас секогаш ќе му бидам благодарен и ќе му кажам за тоа. Се надеваме дека ќе имаме можност да разговараме, нагласи Пирло.

Средбата Динамо Киев – Јувентус се игра вечер со почеток во 18.55 часот на „Олимпискиот стадион“ во Киев. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close