0_Спорт.ПорталФудбал

Пирло: На Јувентус не му треба шлаканица за да се разбуди

Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло ги сумираше впечатоците од синоќешниот натпревар од 5. коло на италијанскиот шампионат против Верона (1:1).

Торино, 26 октомври 2020 (МИА) – Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло ги сумираше впечатоците од синоќешниот натпревар од 5. коло на италијанскиот шампионат против Верона (1:1).

– Нашето прво полувреме не беше доволно агресивно, но сепак создадовме шанси. Одлично одговоривме на начинот на кој поведоа, но не ни треба шлаканица за да се разбудиме и да започнеме интензивно да играме. Се обидовме да го избегнеме нивниот висок притисок, а во второто полувреме функционираше подобро. Тешко е со нив, можевме и подобро.

Можеме да играме во напад со Роналдо, Мората или Дибала, во зависност од карактеристиките. Класична позиција на Роналдо е да започне малку лево и да се движи кон центарот. И Дибала и Кулушевски можат да го сторат тоа, истакна Пирло во изјавата за „Sky Sport Italia“. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close