0_Македонија.ПорталПолитика

Петровска: Живееме во демократска држава во која слободата на изразување не е кривично дело

Во случајот со ФБ и твитер објавите поврзани со гласањето на целата јавност и е јасно дека станува збор за шеговити постови во кои нема кривично дело. Токму тоа е евидентирано од страна на полициските службеници. Ова вечерва го објави на Фејсбук дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Слајанка Петровска, откако директорот на Зоолошка градина во Скопје беше повикан на информативен разговор во полициска станица поради објава на неговиот Фејсбук профил.

Скопје, 13 јули 2020 (МИА) – Во случајот со ФБ и твитер објавите поврзани со гласањето на целата јавност и е јасно дека станува збор за шеговити постови во кои нема кривично дело. Токму тоа е евидентирано од страна на полициските службеници.

Ова вечерва го објави на Фејсбук дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Слајанка Петровска, откако директорот на Зоолошка градина во Скопје беше повикан на информативен разговор во полициска станица поради објава на неговиот Фејсбук профил.

-Нема да дозволам лаги и невистини да се шират, ниту пак да се гуши слободата на било каков начин. Живееме во демократска држава во која слободата на изразување не е кривично дело. Така и ќе остане, напиша Петровска. нд/бак/

 

Back to top button
Close
Close