0_Web_Избор на уредникот0_Македонија.ПорталДописници МКДПолитика

Петревска: Будно се следи состојбата на јужната граница

Министерството за внатрешни работи будно ја следи состојбата со можниот наплив на мигранти, истакна при посетата на СВР - Штип, заменик министерката за внатрешни работи Славјанка Петревска, откако Турција се закани дека ќе ги отвори границите кон Европа за бегалците од Сирија.

Штип, 28 февруари 2020 (МИА) – Министерството за внатрешни работи будно ја следи состојбата со можниот наплив на мигранти, истакна при посетата на СВР – Штип, заменик министерката за внатрешни работи Славјанка Петревска, откако Турција се закани дека ќе ги отвори границите кон Европа за бегалците од Сирија.

– Ја следиме будно ситуацијата во Турција и согласно тоа ќе донесеме одлука за распоредување на дополнителни сили и од македонската полиција. Сега засега, во моментов освен овие најави посериозна закана немаме, но будно ја следиме, бидејќи сме свесни дека тоа може да биде проблем во државата, изјави Петревска.

Таа дополни дека во моментов на македонските полицајци на јужната граница им помагаат и колеги од странски држави.

Што се однесува на пасошката криза, Петревска нагласи дека првата пратка на пасоши се очекува да пристигне на 6 март, со што, како што рече, Министерството за внатрешни работи се враќа во нормална состојба со испораката на пасошите.

Прашана како ја коментира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека зад над дваесетте запалени автомобили во Штип стои мафијашка пресметка, Петревска со одговор дека со раководството на СВР – Штип денеска разговарала на оваа тема.

– Беа соопштени можности, сомнежи за тоа кој се потенцијалните сторители на овие кривични дела и не би сакала да дадам повеќе детали за да не им наштетам на колегите на истрагата, но од тоа што ме информираа навистина сериозно работат на расчистување на овие случаи, вели Петревска.

Заменик министерката за внатрешни работи Петревска денеска имаше средба со раководството на СВР – Штип, на која централана тема беа претстојните предвремени парламентарни избори и која е улогата на припадниците на МВР во спроведување на мирен и демократски изборен процес.

– Разговаравме и за тоа и сме сложни дека навистина полицијата треба да ги презема максимално сите мерки и да спречи каков било обид за злоупотреба на гласачкото право на граѓаните, да превенира и да спречи каква било форма на уцени и закани, кои би биле насочени кон гласачите, истакна Петревска. вдј/сп/

Back to top button
Close
Close