Дописници МКДПолитикаПолитички партии

Петковски: Референдум за преговорите со Бугарија бидејќи прашањата навлегуваат во суверенитетот

Претседателот на Нова социјалдемократска партија (НСДП) Тито Петковски смета дека треба да има консултативен референдум поради наметнатите условите кои ги испорачува Бугарија за членство на Македонија во ЕУ. Тој вели дека како носители на суверенитетот граѓаните треба да го имаат конечниот збор, а ваквата иницијатива размислува да ја покрене поради тоа што станува збор за прашања кои навлегуваат во сферата на идентитетски карактер и на суверернитетот.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close