Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Петкова: Бугарскиот парламент ќе одлучи дали да се гради АЕЦ „Белене“

Без разлика каква одлука ќе биде донесена за АЕЦ „Белене“, неа ќе ја донесе парламентот, изјави денеска бугарската министерката за енергетика, Теменујка Петкова, како одговор на прашањето на пратеникот од БСП, Васил Антонов, за напредниот проект за изградба на нов капацитет на втората локација на АЕЦ „Козлодуј“ и намерата во неа да се инсталира нарачаната опрема за АЕЦ „Белене“, што во моментов се чува таму, пренесе неделникот „Банкер Дејли“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close