Svet.SlajderСветСвет.Портал

Пентагон купува 100.000 кеси за телата на умрените нод коронавирусот

Пентагон купува 100.000 пластични кеси, во кои планира да ги става телата на  Американците кои ќе ја изгубат битката со коронавирусот. Овие кеси американската војска ги користи за посмртните останки на војниците настрадани во борби, пренесе „Њујорк Дејли њуз“.

Мајами, 3 април 2020 (МИА) – Пентагон купува 100.000 пластични кеси, во кои планира да ги става телата на  Американците кои ќе ја изгубат битката со коронавирусот. Овие кеси американската војска ги користи за посмртните останки на војниците настрадани во борби, пренесе „Њујорк Дејли њуз“.

Кесите ќе стигнат преку Сојузната агенција за управување со кризни ситуации, која Њујорк, градот што веќе ја антиципира големината на проблемот, па веќе обезбеди повеќе десетици камиони ладилници за сместување на телата на умрените кои од ден на ден се се повеќе.

Ширум САД се зазарени повеќе од 250.000 лица, а досега умреле 6.047 лица. Од оваа бројка само во Њујорк се позитивни 51.809 , а умрени 1.562 лица.

Ситуацијата е алармантна на сите полиња: болниците се преполни, мртовечниците исто така, а недостигот од респиратори ќе стане сериозен проблем за шест дена.

Недостасуваат медицински работници иако секојдневно со авиони доаѓаат од сите краишта на САД, а нема доволно ниту заштитна опрема. Заради сето тоа медиумите цитираат еден од лекарите кој во името на сите вели дека кога заминуваат на работа се чуствуваат дека „овци пред колење“. сд/

 

Back to top button
Close
Close