СветСвет.Портал

Пенс: Во САД се очекуваат над илјада инфицирани лица со Ковид-19

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави оти очекува повеќе од илјада случаи на новиот коронавирус во САД, како и дека се бара поинтензивно тестирање

Вашингтон, 12 март 2020 (МИА) – Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави оти очекува повеќе од илјада случаи на новиот коронавирус во САД, како и дека се бара поинтензивно тестирање.

Тој во интервју за Ен-Би-Си наведе дека во тестирањето за новиот коронавирус се вклучуваат и две комерцијални лаборатории.

Во САД до синоќа починаа 38 лица, а повеќе од 1.300 се позитивни на Ковид-19. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close