Дописници СветСветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Пенс назначи национален координатор за борба со коронавирусот

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс денеска објави дека ја назначува Деби Биркс за национален координатор за борба со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Вашингтон, 27 февруари 2020 (МИА) – Потпретседателот на САД, Мајк Пенс денеска објави дека ја назначува Деби Биркс за национален координатор за борба со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Биркс претходно се занимавала со прашања околу борбата со ХИВ и СИДА.

Таа е дел од работната група под раководство на министерот за здравство и социјала Алекс Азар и ќе се координира со соработници во Советот за национална безбедност.

Според Пенс, таа има одлична биографија како висок специјалист за здравство. Повеќе од три децении работела како доктор и научник во области на вирусни заболувања, разработка на вакцини и соработка меѓу институции.

Таа учествувала во разработка на патентни вакцини во еден од најголемите тестови за испитување и развој на вакцини против ХИВ во историјата. кб/

Таг
Back to top button
Close
Close