0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталВидео изјаваПолитика

Пендаровски: Не заговарам ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување

Мојот став е дека ако има нови докази, кои порано не биле познати може да го преотвори процесот, не значи дека заговарам преотворање на процесот. Јас само ја цитирам одредбата од Законот и законската можност, според која тие луѓе преку своите адвокати, по вонреден правен лек, можат да побараат од Врховниот суд да ги оцени новите докази, се разбира, ако такви воопшто постојат. И одлуката дали процесот ќе биде повторен сигурно нема да ја носи некој политички фактор, туку судот, изјави претседателот Стево Пендаровски за случајот „27 април“ по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски што попладнево на барање на опозицискиот лидер се одржа во „Вила Водно“.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close