0_Web_Избор на уредникот0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderПолитика

Пендаровски не заговара ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување, Мицкоски бара правда за осудените во случајот „27 Април“

Претседателот на државата Стево Пендаровски не заговара ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување, а лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не бара амнестија или помилување, туку правда за осудените во случајот „27 Април“, е исходот од вчерашната средба во вилата „Водно“. Премиерот Зоран Заев го поздрави дијалогот на Пендаровски со Мицкоски, но, вели, не очекува ништо од таа по однос на прашањето за настаните од 27 април во Собранието, додека пак лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека квалификацијата „тероризам“ е претешка за учесниците во настаните од 27 април во Собранието.

Back to top button
Close
Close