Svet.SlajderСвет

Пекинг: Продажбата на американско оружје на Тајван ги нарушува односите на Кина и САД

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека евентуалната продажба на американско оружје на Тајван ќе нанесе силен удар врз кинеско-американските односи и дека Пекинг ќе подготви соодветен одговор во зависност од развојот на ситуацијата.

Back to top button
Close
Close