СветСвет.Портал

Пекинг: Кинеските и американските преговарачи се во близок контакт

Кинезите и Американците остануваат во „близок контакт“ во обид да дојдат трговски договор, соопшти денеска кинеското Министерство за трговија.

Пекинг, 5 декември 2019 (МИА) – Кинезите и Американците остануваат во „близок контакт“ во обид да дојдат трговски договор, соопшти денеска кинеското Министерство за трговија.

– Тимовите за преговори остануваат во близок контакт, рече портпаролот на кинеското Министерство Гао Фенг.

Кина и САД се во посебно тензични односи во последните неколку дена откако американскиот Конгрес ја осуди политиката на кинеските власти во Хонг Конг и во областа со мнозинство муслимани во Синџанг, каде живеат Ујгурите.

Пекинг вчера го критикуваше Конгресот и се закани со соодветна реакција, што предизвика стравувања дека трговските разговори може да бидат прекинати. ссм/

Таг
Back to top button
Close
Close