Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Пецас: Сакаме да ги убедиме граѓаните дека нашиот план за бегалското/ мигрантското прашање дава резултати

Станува збор за сериозен општествен проблем, но продолжуваме да се обидуваме да го убедиме локалното население дека нашиот план дава плодови, вели заменикот министер под премиерот и портпарол на грчката Влада, Стелиос Пецас, во однос на утрешниот генерален штрајк закажан на островите во северниот дел на Егејското море за бегалскиот/ мигрантскиот проблем, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина.

Атина, 21 јануари 2020 (МИА) – Станува збор за сериозен општествен проблем, но продолжуваме да се обидуваме да го убедиме локалното население дека нашиот план дава плодови, вели заменикот министер под премиерот и портпарол на грчката Влада, Стелиос Пецас, во однос на утрешниот генерален штрајк закажан на островите во северниот дел на Егејското море за бегалскиот/ мигрантскиот проблем, одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина.

Пецас, на денешниот редовен брифинг со новинарите повтори дека владиниот план се базира на четири главни оски: чување на границите, забрзување на постапката за азил, зголемување на бројот на враќања во Турција и изградба на затворени центри, а истовремено и празнење на островите и интернационализација на проблемот.

Портпаролот на грчката Влада, особено се задржа на враќањата мигранти во Турција, односно на оние кои немаат право на азил во Грција, споменувајќи дека минатата седмица почна овој процес.

-Кога министерството доаѓа до заклучок дека некои луѓе немаат право на азил, тогаш постапката ја поведува грчката полиција во договор со турскиот претставник и преку Фронтекс, тие се враќаат во Турција, согласно Заедничката декларација ЕУ- Турција. Ова ќе продолжи и во наредните денови и ќе се интензивира со поголем ритам, рече Пецас

Тој додаде дека владата, исто така сака да ги убеди жителите на засегнатите острови дека навистина ќе ги затвори постоечките отворени прифатни центри.

-Веруваме дека на крај сите ќе сфатат дека во интерес на Грција, а особено на самите жители од североисточниот дел на Егејското море, за кои и ме прашавте, и во интерес на сите е дека планот ќе оди напред, рече Пецас.

На трите грчки острови Лезбос, Самос и Хиос, кои што се најпогодени од бегалските и мигрантските бранови, за утре напладне закажан е генерален штрајк. ср/сд/

Back to top button
Close
Close