0_Web_АктуелноСветСвет.ПорталСвет.Слајдер

ПЕЦ: Најмалку 127 новинари во светот починале од Ковид-19

Најмалку 127 новинари од 31 земја починале како последица на вирусот Ковид-19, се наведува во извештајот на меѓународната невладина организација Прес емблем кампањ - ПЕЦ (Press Emblem Campaign).

Женева, 3 јуни 2020 (МИА) – Најмалку 127 новинари од 31 земја починале како последица на вирусот Ковид-19, се наведува во извештајот на меѓународната невладина организација Прес емблем кампањ – ПЕЦ (Press Emblem Campaign).
– Медиумските работници имаат важна улога во борбата против Ковид-19. Тие се оние кои ја информираат јавноста за ширењето на заразата. Многу од овие работници починаа поради недостиг на соодветна заштита додека работеа на терен, рече Блез Лемпен, шеф на ПЕЦ, чие седиште е во Женева.

Од ПЕЦ тврдат дека од 1 март до 31 мај најмалку 127 новинари од 31 земја починале како последица на вирусот, од кои две третини биле активни на терен.

Само во мај беше пријавено дека 72 новинари починале како последица на заразата, пренесува Анадолија.

Најголем број починати новинари од коронавирус има во Латинска Америка, најмалку 62 новинари, додека 23 во Европа, 17 во Азија, 13 во Северна Америка и 12 во Африка.

ПЕЦ наведува дека извештајот е направен врз основа на информации што се достапни преку националните здруженија на новинари, локалните медиуми и соработници. паг/

 

 

Таг
Back to top button
Close
Close