0_Web_AktualeEvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

PE-ja propozoi plan për luftë kundër koronavirusit

Parlamenti Evropian ka propozuar plan të ri për ndihmë të spitaleve në Evropë në luftën kundër koronavirusit.Kryetari i PE-së, David Sasoli deklaroi sot se të gjitha shtetet evropiane do të marrin ndihmë për sistemet e tyre shëndetësore.

Bruksel, 14 mars 2020 (MIA) – Parlamenti Evropian ka propozuar plan të ri për ndihmë të spitaleve në Evropë në luftën kundër koronavirusit.

Kryetari i PE-së, David Sasoli deklaroi sot se të gjitha shtetet evropiane do të marrin ndihmë për sistemet e tyre shëndetësore.

Ajo përfshin sigurim të materialeve për spitalet dhe financim të hulumtimeve me qëllim që të zhvillohet vaksina kundër Kovid-19 sa më shpejtë që është e mundur.

Sasoli paralajmëroi edhe ndihmë financiare për mbajtjen e vendeve të punës dhe stabilitet të ekonomive në shtetet. Për çështjet ekonomike, BE-ja ka siguruar të paktën 37 miliardë euro për anëtaret e saja. fb/

Таг
Back to top button
Close
Close