BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Pasqyrë ditore e gjendjes me Kovid-19 në botë

Sipas të dhënave më të fundit, deri më tani në botë janë infektuar gjithsej 30.490.653 persona me koronavirus. Prej tyre, 952.228 pacientë vdiqën dhe 22.168.239 u shëruan.

Shkup, 18 shtator 2020 (MIA) – Sipas të dhënave më të fundit, deri më tani në botë janë infektuar gjithsej 30.490.653 persona me koronavirus. Prej tyre, 952.228 pacientë vdiqën dhe 22.168.239 u shëruan.

Tiranë – Në Shqipëri, në 24 orët e fundit, nga 833 teste të rasteve të dyshimta, rezultat pozitiv u fitua tek 125. Në të njëjtën kohë, 43 u shëruan, ndërsa pesë persona vdiqën në spital. Nga gjithsej 12.073 të infektuar, 6.831 u përfshinë në listën e të shëruarve, 353 vdiqën, ndërsa 4.889 njerëz janë aktivë në sëmundje. Që nga fillimi i pandemisë, janë kryer 78.050 teste.

Prishtinë – Në 24 orët e kaluara, katër vdekje janë regjistruar në Kosovë, 57 të sapo infektuar dhe 137 të shëruar nga Kovid-19. Përfshirë statistikat e fundit zyrtare, ka pasur 611 vdekje dhe 14.939 vdekje nga koronavirusi në vend që nga fillimi i pandemisë. Gjithsej 12.325 njerëz kanë kapërcyer sëmundjen, kështu që ka 2.003 raste aktive. Dje u kryen 678 teste, ndërsa 60.913 teste që nga fillimi i epidemisë.

Athinë – Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 339 raste të reja me Kovid-19 në Greqi dhe dy persona kanë vdekur, duke e çuar numrin e të infektuarve në 14.738 dhe numrin e vdekjeve në 327.

Londër – Në Britani të Madhe janë konfirmuar 4.322 raste të Kovid-19 në 24 orët e fundit, që është gati një mijë më shumë se një ditë më parë. Në të njëjtën kohë, ky është numri më i madh i të sapo infektuarve që nga 8 maji. Pas rritjes së fundit në numrin e njerëzve të sapo infektuar, autoritetet britanike njoftuan sot se kufizime shtesë do të hyjnë në fuqi në pjesët qendrore dhe veriore të Anglisë nga e marta, në mënyrë që të zvogëlohet rritja e numrit të njerëzve të infektuar. Kontaktet midis familjeve të ndryshme do të ndalohen, ndërsa orari i punës i objekteve hotelerike që veprojnë deri vonë në mbrëmje do të jetë i kufizuar. bs/fab

Таг
Back to top button
Close
Close