BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Pas vrasjes në Florida, SHBA-ja dëbon 21 kadetë ushtarakë saudit

Njëzet e një kadetë ushtarakë sauditë në trajnim në SHBA do të dëbohen nga vendi pas hetimit për vrasjen e tre amerikanëve të vrarë nga një oficer saudit nga fundi i vitit të kaluar në bazën detare në incidentin që prokurori publik amerikan Uiliam Bar mbrëmë e quajti akt terrorist.

Nju-Jork, 14 janar 2020 (MIA) – Njëzet e një kadetë ushtarakë sauditë në trajnim në SHBA do të dëbohen nga vendi pas hetimit për vrasjen e tre amerikanëve të vrarë nga një oficer saudit nga fundi i vitit të kaluar në bazën detare në incidentin që prokurori publik amerikan Uiliam Bar mbrëmë e quajti akt terrorist.

Sulmi i 6 dhjetorit i komplikon marrëdhëniet saudito-arabe gjatë marrëdhënieve të tensionuara mes SHBA-së dhe Iranit, rival rajonal i Arabisë Saudite.

Zëvendës-sherifi ka qëlluar një sulmues, oficer i FUA saudite, Mohamed Saed Alshamrani në incidentin në Pensakola.

Bar tha se 21 kadetë kanë “zbritur nga programi për trajnim” në ushtrinë amerikane dhe më vonë do ta lëshojnë SHBA-në, pasi që hetimi zbuloi se ata kanë poseduar pornografi ose profile në rrjetet sociale me përmbajtje islamike dhe antiamerikane.

Bar në konferencën për shtyp deklaroi se nuk ka dëshmi se kadetët paraprakisht kanë ditur për sulmin.

“Ky ka qenë akt terrorizmi”, theksoi bar. “Hetimi tregoi se sulmuesi ka qenë i motivuar nga ideologjia xhihadiste”, shtoi ai.

Ai konfirmoi se Arabia Saudite u ka ofruar ndihmë të plotë hulumtuesve amerikanë. mb/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close