Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Парискиот аеродром Орли отворен по речиси три месеци

Патниците од Орли ќе можат да летаат до 25 дестинации, но денеска ќе има 74 летови во споредба со 600-те, што беше нормалната бројка пред кризата, изјави претседателот на аеродромот, Августин де Роман, за француското радио

Париз, 26 јуни 2020 (МИА) – Аеродромот Орли во Париз е отворен за летови по речиси три месеца откако беше затворен поради пандемијата на коронавирусот.

Првиот авион од аеродромот полета рано утринава, јави Би-Би-Си.

Патниците од Орли ќе можат да летаат до 25 дестинации, но денеска ќе има 74 летови во споредба со 600-те, што беше нормалната бројка пред кризата, изјави претседателот на аеродромот, Августин де Роман, за француското радио. сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close