СветСвет.Портал

Папата го повика светот да се откаже од нуклеарната енергија

Папата Франциск во Токио се сретна со преживеаните од катастрофалниот земјотрес, цунамито и нуклеарната катастрофа во Фукушима во 2011 година, при што го повика светот да се ослободи од нуклеарната енергија, доколку сака да остави иднина за следните генерации.

Back to top button
Close
Close