ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Папата Франциск во Словачка ги осуди предрасудите кон Ромите

Папата Франциск денеска, за време на посетата на некои од најсиромашните словачки населби, ги осуди предрасудите кон Ромите и дискриминацијата кон нив, порачувајќи дека е погрешно да се етикетираат цели етнички групи.

Back to top button
Close
Close