0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталBiznis.SlajderБизнисБизнис.ПорталДописници МКДТема

Пандемијата ги натера земјоделските компании да користат современи алатки

Корона кризата ги натера земјоделските компании кои извезуваат свои производи и расади да ги користат компјутерите и апликациите за да имаат контакт со странските партнери. Земјоделската фирма на Бојан Стефанов во селото Аргулица, во општина Карбинци неколку години наназад,  дел од садниците за лозов и овошен насад ги извезува во Русија.  Заради пандемијата потребните дозволи за извоз ги обезбедува со помош на зум апликацијата, преку која се поврзаа македонскиот и рускиот санитарен инспекторат и фитосанитарните лаборатории. Пред да се извезат садниците мораше на лице место да се земат мострите, а целата постапка се пренесуваше преку зум апликацијата. Од другата страна на компјутерот беа инспекторите од Русија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close