СветСвет.Портал

Палестинско момче убиено при судир со израелските војници

Израелските војници денеска убија 15-годишен Палестинец, соопшти палестинското Министерство за здравство

Ерусалим, 11 март 2020 (МИА) – Израелските војници денеска убија 15-годишен Палестинец, соопшти палестинското Министерство за здравство.
Момчето е убиено кога десетина Палестинци протестираа поради израелскиот план за конфискување на земјиштето, на кое е планирано изградба на еврејска награда.
Според очевидците, демонстрантите фрлале камења врз израелските војници, кои одговориле со солзавец и гумени куршуми. Но, палестинското Министерство за здравство тврди дека момчето е погодено со боева муниција. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close