Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Пјер Московиси ќе биде назначен за шеф на Ревизорскиот суд на Франција

Претседателот на Франција Емануел Макрон в среда ќе го назначи поранешниот европски комесар за економски и финансиски прашања Пјер Московиси на чело на Судот на ревизори

Париз, 31 мај 2020 (МИА) – Претседателот на Франција Емануел Макрон в среда ќе го назначи поранешниот европски комесар за економски и финансиски прашања Пјер Московиси на чело на Судот на ревизори, јавува дописникот на МИА.

Местото на првиот претседател на Судот на ревизори е испразнето од јануари, по истекувањето на мандатот на Дидие Миго, кој беше назначен во 2010 година од Никола Саркози.тг/

Back to top button
Close
Close