БизнисБизнис.ПорталДописници МКДМИА ИстражуваТема

Овоштарството главен извор на егзистенција во Пијанец по ликвидирањето на државните фирми

Згаснувањето на фирмите во државна сопственост пред дваесетина и повеќе години натера дел од луѓето што тогаш останаа без работа да ѝ се вратат на природата и да се занимаваат со земјоделство. Барајќи чаре како да се преживее во тоа време и како децата да се исправат на прав пат, делчевецот Љупчо Атанасовски спасот го наоѓа во овоштарството и одгледувањето јаболка. Основните работи за одгледувањето јаболка ги научил за време на бербите во ресенскиот регион, по што решил на својот имот во близина на река Брегалница да засади јаболка.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close