Kultura.SlajderКултураКултура.Портал

Отворена изложбата „Подарени дела од Чехословачка“ во Музејот на современата  уметност

Изложбата „Подарени дела од Чехословачка“  од колекцијата на  Музејот на современата  уметност беше отворена синоќа во таа национална установа.

Скопје, 31 октомври 2018 (МИА) – Изложбата „Подарени дела од Чехословачка“  од колекцијата на  Музејот на современата  уметност беше отворена синоќа во националната установа.

На отворањето на изложбата, што се реализира по повод 100-годишнината од формирањето на Чехословачка, присуствуваа и амбасадорите на Република Чешка и на Република Словачка во Република Македонија, Мирослав Томан и Хенрик Маркуш, соопшти Министерството за култура.

Министерот за култура Асаф Адеми во своето обраќање истакнал дека акцентот на изложбата е ставен на годината кога е формирана заедничката држава Чехословачка во 1918, која во 1993 година по мирен пат се раздели на Чешка Република и Словачка Република.

– Чехословачка и пред еден век ни беше многу блиска, а денес и Чешка и Словачка ни се многу поблиски. Културните врски денес полесно ги совладуваат географските дистанци. Доказ за тоа е чехословачката колекција донирана на МСУ Скопје. Нејзината вредност обврзува. И јас и амбасадорите на Чешка и на Словачка во наредниот период уште подлабоко ќе ги истражиме потенцијалите за нашата соработка и ќе ги интензивираме културните врски меѓу нашите држави. Претстојното зачленување во ЕУ и во НАТО, сигурен сум, ќе ја потенцира блискоста што и денес ја имаме, рекол министерот за култура.

На изложбата се претставени 65 дела кои се дел од музејската колекција – слики, графики, скулптури и цртежи од чехословачки автори. рп/сд/

Таг
Back to top button
Close
Close