Дописници МКДКултураКултура.Портал

Отворена изложбата „Марини“ на Ацо Таневски во Велес

Во организација на Народниот музеј од Велес денесча беше отворена изложбата „Марини“ од академскиот уметник Ацо Таневски од Скопје.Оваа е негова прва самостојна изложба во Велес на која се претставува со 28 дела масло на платно која е ретроспектива на неговото творештво и има дела од 2004-2005 ,2012-2013 и пет дела од неговото најново творештво овој месец. Од циклусот кој со децении го инспирира „Марини“ покрај повеќето циклуси кои тој паралелно паралелно ги твори...Очи, Космос, Приказни од детската соба, Додекоманија.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close