0_Македонија.ПорталОпштество

Отстранета бетонската база што го загадуваше Петровец и околината

Државниот инспекторат за животна средина по претставка на граѓани и на барање на општината Петровец, која нема овластен инспектор за животна средина, во неколку наврати во текот на месец март извршила надзор во бетонската база АРАДИКО КОП ДООЕЛ, с. Р’жаничино. Од ДИЖС информираат дека по утврдувањет на незаконското работење, извршено е отстранување на бетонската база од локацијата и чистење на реката, како резултат на инспекциската постапка.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close