0_Македонија.ПорталХроникаХроника.Портал

Откриена неактивирана рачна бомба кашикара при градежни работи во Скопје

Скопјанец при извршување градежни работи во шахта пронашол експлозивна направа. По интервенција на полицијата констатирано е дека се работи за неактивирана рачна бомба М-75(кашикара).

Скопје, 23 јуни 2020 (МИА) – Скопјанец при извршување градежни работи во шахта пронашол експлозивна направа. По интервенција на полицијата констатирано е дека се работи за неактивирана рачна бомба М-75(кашикара).

– Вчера во 16,30 часот во СВР Скопје, Р.Ј. од Скопје пријавил дека во сопствениот двор во населба Хиподром  при извршување градежни работи во шахта пронашол експлозивна направа. Полициски службеници од Полициска станица Гази Баба излегле на местото на настанот и констатирале дека се работи за неактивирана рачна бомба М-75(кашикара).Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје, информираат од МВР.

Експлозивната направа е подигната од местото на настанот од Единицата за aнтитероризам при МВР за понатамошна постапка. аа/лв/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close