0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Откажаното СП во хокеј 2020 година најверојатно нема да биде презакажано

Светското првенство во хокеј на мраз во 2020 година, што требаше да се одржи во Швајцарија од 8 до 24 мај, беше откажано заради коронавирусот, информира на својаа веб-страницата Меѓународната федерација за хокеј на мраз (IIHF).

Цирих, 21 март 2020 (МИА) – Светското првенство во хокеј на мраз во 2020 година, што требаше да се одржи во Швајцарија од 8 до 24 мај, беше откажано заради коронавирусот, информира на својаа веб-страницата Меѓународната федерација за хокеј на мраз (ИИХФ).

Како што е наведено, од очигледни причини не постои начин да се пренесе турнирот во друга земја. Следните светски првенства до 2025 година веќе ги имаат земјите домаќини.

Во 2021 година, турнирот ќе се одржи во Белорусија и Летонија, во 2022 година во Финска, во 2023 година во Русија, во 2024 година во Чешка и во 2025 година во Шведска и Данска. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close